National Awards 2022 Winners List – 68th National Film Awards List

National Awards 2022 Winners List – 68th National Film Awards List – The winners of the 68th National Film Awards were announced on Friday, July 22. Earlier, the National Film Awards ceremony was held in May. However, due to the novel coronavirus pandemic, last time it was delayed by a year and this year too it was delayed by a few months. The names of the winners were announced at a press conference at the National Media Centre, New Delhi on July 22.

The National Award for Best Actor went to Suriya for Sorarai Pottru and Ajay Devgn for Tanhaji, while Aparna Balamurali won the Best Actress award for her performance in Sorarai Potru. The National Award for the Most Film Friendly State was awarded to Madhya Pradesh, and Uttarakhand and Uttar Pradesh received special mentions. The jury for this category was led by filmmaker Priyadarshan. Dadasaheb Phalke International Film Festival Award Winners List 2022

National Awards 2022 Winners List - 68th National Film Awards List
National Awards 2022 Winners List – 68th National Film Awards Winners List

Last year, director Priyadarshan’s Malayalam war epic Marakkar: Lion of the Arabian Sea, which has been titled by Mohanlal, won the best feature film award, while the best acting honour went to Manoj Bajpayee for Bhonsle, Dhanush for Tamil film Asuran and Kangana Ranaut for two. Panga and Manikarnika: The Queen of Jhansi.

National Awards 2022 Winners List – 68th National Film Awards Winners List

  • Best Feature Film: Soorarai Pottru (Tamil); Producer: 2D Entertainment Pvt.Ltd; Director: Sudha Kongara
  • Best Actor:  Soorarai Pottru (Tamil); Actor: Suriya & Tanhaji: The Unsung Warrior (Hindi); Actor: Ajay Devgn
  • Best Actress: Soorarai Pottru (Tamil); Actress: Aparrna Balamurali
  • Best Direction: AK Ayyappanum Koshiyum (Malayalam); Director: Sachidanandan KR
  • Best Children’s Film: Sumi (Marathi); Producer : Harshall Kamat Entertainment; Director: Amol Vasant Gole
  • Best Film on Environment Conservati on/Preservation: Taledanda (Beheading a Life )(Kannada) Producer: Krupanidhi Kreations; Director: Praveen Krupakar
  • Best Film on Social Issues : (Themes such as prohibition,women and child empowerment,social evils like dowry, drug abuse, empowerment of differently-abled people, tribal and indigeneous people etc.): Funeral (Marathi); Producer: Before After Entertainment; Director: Vivek Dubey
  • Award for Best Popular Film Providing Wholesome Entertainment: Tanhaji :The Unsung Warrior  (Hindi); Producer: Ajay Devgn FFilms; Director:  Om Raut
  • Indira Gandhi Award for Best Debut Film of a Director: Mandela (Tamil) ; Producer: YNOT Studios; Director:  Madonne Ashwin
  • Best Screenplay: Soorarai Pottru (Tamil) Screenplay writer (original): Shalini Usha Nair & Sudha Kongara Mandela (Tamil); Dialogue Writer: Madonne Ashwin
  • Best Cinematography:  Avijatrik (The Wanderlust of Apu) (Bengali); Cameraman: Supratim Bhol
  • Best Female Playback Singer: AK Ayyappanum Koshiyum (Malayalam); Singer: Nanchamma
  • Best Male Playback Singer: Mi Vasantrao (I Am Vasantrao) (Marathi); Singer: Rahul Deshpande
  • Best Child Artist: Tak-Tak (Marathi); Child Artist: Anish Mangesh Gosavi; Sumi (Marathi); Child Artist : Akanksha Pingle &Divyesh Indulkar
  • Best Supporting Actress: Sivaranjaniyum Innum Sila Pengallum (Tamil); Supporting Actress: Lakshmi Priya Chandramouli
  • Best Supporting Actor: AK Ayyappanum Koshiyum (Malayalam); Supporting Actor: Biju Menon

Feature Films List 2022 :

  • Best Telugu Film: Colour Photo
  • Best Tamil Film: Sivaranjaniyum Innum Sila Pengallum
  • Best Malayalam Film: Thinkalazcha Nishchayam
  • Best Marathi Film: Gostha Eka Paithanichi
  • Best Kannada Film: Dollu
  • Best Hindi Film: Toolsidas Junior
  • Best Bengali Film: Avijatrik
  • Best Assamese Film: Bridge
  • Best Action Direction Award: AK Ayyappanum Koshiyum
  • Best Choreography: Natyam (Telugu)
  • Best Lyrics: Saina (Hindi)
  • Best Music Direction: Ala Vaikunthapurramuloo (Telugu) – Music Director (Songs): Thaman S
  • Best Music Director (Background Score): Soorarai Pottru (Tamil) – GV Prakash Kumar
  • Best Make-up Artist: Natyam ( Dance)(Telugu); Make-up Artist: TV Rambabu
  • Best Costume Designer: Tanhaji: The Unsung Warrior(Hindi); Costume Designer: Nachiket Barve & Mahesh Sherla
  • Best Production Design: Kappela (Chapel) (Malayalam); Production Designer: Anees Nadodi
  • Best Editing: Sivaranjaniyum Innum Sila Pengallum(Tamil); Editor: Sreekar Prasad
  • Best Audiography:   Dollu (Kannada); Location Sound Recordist (for sync sound films only): Jobin Jayan Mi Vasantrao (I Am Vasantrao)  (Marathi); Sound Designer : Anmol Bhave Malik (Malayalam); Re- recordist of the final mixed track: Vishnu Govind & Sree Sankar
  • Best Tulu Film: Jeetige
  • Best Dimasa Film: Semkhor
  • Best Haryanvi Film: Dada Lakhmi
  • Special mentions: Vaanku (Malayalam), June (Marathi), Avwanchhit (Marathi) and Godakaath (Marathi), Toolsidas Junior (Hindi)

Non-feature films List 2022 :

  • Best Voice-over/ Narration: Shobha Tharoor Sreenivasan, Rhapsody of Rains – Monsoons of Kerala (English)
  • Best Music Direction: Vishal Bhardwaj for 1232 Kms: Marenge Toh Wahin Jaakar
  • Best Editing: Anadi Athaley for Borderlands
  • Best On-Location Sound Recordist: Sandip Bhati & Pradeep Lekhwar, Jadui Jangal for Magical Forest
  • Best Audiography: Ajit Singh Rathore, Pearl of the Desert (Rajasthani)
  • Best Cinematography: Nikhil S Praveen for Shabdikkunna Kalappa
  • Best Direction: Oh That’s Bhanu (English, Tamil, Malayalam and Hindi)
  • Best Film on Family Values: Kumkumarchan (Worship of the Goddess) (Marathi)
  • Best Short Fiction Film: Kachichinithu
  • Special Jury Award: Admitted (Hindi and English) Director: Ojaswee Sharma
  • Best Investigative Film: The Saviour: Brig. Pritam Singh (Punjabi)
  • Best Exploration/Adventure Film: Wheeling the Ball (English and Hindi)
  • Best Educational Film: Dreaming of Words (Malayalam)
  • Best Film on Social Issues: Justice Delayed but Delivered
  • Best Film on Social Issues:  Three Sisters (Bengali)
  • Best Environment Film: Manah Aru Manuh (Manas and People) (Assamese)
  • Best Promotional Film: Surmounting Challenges (English)
  • Best Science and Technology Films: On the brink season 2- Bats (English)
  • Best Arts and Culture Film: Naadada Navaneeta DR PT Venkateshkumar
  • Best Biographical Film: Pabung Syam (Manipuri)
  • Best Ethnographic Film: Mandal ke Bol (Hindi)
  • Best Debut Non-Feature Film of a Director: Pariah (Marathi and Hindi)
  • Best Non-Feature Film: Testimony of Ana
  • Best book on cinema: The longest kiss, by Kishwar Desai
  • Best book on cinema (Special Mention): MIT Anubhavangalude Pusthakam, Kali Paine Kalira Cinema
  • Most film friendly state: Madhya Pradesh.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Scroll to Top